legservice@statusko.ua +38 (050) 024-02-46
 • Головна
 • |

 • Блог
 • |

 • Отримання виду на тимчасове проживання у разі порушення іноземцями встановленого строку перебування

Отримання виду на тимчасове проживання у разі порушення іноземцями встановленого строку перебування

06.12.2021

Отримання виду на тимчасове проживання у разі порушення іноземцями встановленого строку перебування

Відповідно до Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» (далі – Закон «Про іноземців») законність перебування або проживання іноземця або особи без громадянства (далі – іноземець) на території України понад 90 днів протягом 180 днів підтверджуються видами на тимчасове чи постійне проживання, що оформляються відповідно до певних законодавством підстав.

Одним із обов'язкових документів для оформлення тимчасового посвідки на проживання є паспортний документ іноземця з відповідною довгостроковою візою та копією сторінки паспортного документа з такою візою, крім випадків, коли особа не зобов'язана отримувати таку візу відповідно до чинного законодавства або міжнародних договорів України (п 2 ч.17 ст.5 Закону України «Про іноземців»). Відповідно до «Правил оформлення віз для в'їзду в Україну та транзитного проїзду через її територію», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 2017 року № 118 (далі - Постанова № 118) довгострокова віза (позначається літерою D) оформляється іноземцям для в'їзду оформлення видів проживання.

Оформлення візи D здійснюється за наявності визначених у ЗУ «Про іноземців» та у Постанові № 118 підстав.

Але слід звернути увагу на певну обставину: як було зазначено вище, у випадках, передбачених законами або міжнародними договорами, особа не зобов'язана отримувати довгострокову візу. Зокрема, є низка держав, з якими укладено міжнародні договори, що скасовують необхідність оформлення візи D для громадян цих держав для подання документів для видачі видів на проживання в Україні. Так, громадяни Росії, Молдови, Білорусії, Азербайджану, Грузії, Вірменії, Узбекистану не зобов'язані оформляти візу D: їм достатньо здійснити виїзд з України та повторний в'їзд до України після належного оформлення підстави для оформлення посвідки на проживання.

У цьому контексті для цих громадян постає проблема при перевищенні терміну перебування на території України, тобто перебування на території України понад 90 днів протягом 180 днів. У чому полягає ця проблема. Громадянину вищезгаданих держав, який перевищив термін перебування на території України та має підстави для отримання посвідки на проживання, при проходженні через пункт пропуску через державний кордон України здебільшого відмовляється у в'їзді на територію України через перевищення терміну перебування протягом останніх 180 днів. В окремих випадках прикордонна служба надає дозвіл на в'їзд в Україну даним громадянам. Тобто в даний час існує неоднакове застосування норм права щодо зміни правового статусу іноземця.

Іншою проблемою є те, що навіть у разі надання дозволу на в'їзд даним особам вони не можуть оформити дозвіл на проживання, адже органи ДМС відмовляють у його оформленні у зв'язку з перевищенням терміну перебування на території України під час попереднього перебування в Україні за останні 180 днів. .

При цьому складається інша ситуація з громадянами держав, які не мають договорів з Україною, що скасовують необхідність оформлення візи D. Так, наприклад, громадянин Туреччини, який під час перебування на території України отримав дозвіл на застосування праці, що дає йому право на оформлення виду на тимчасове проживання, і при цьому перевищивши термін перебування на території України за останні 180 днів, може оформити візу D, потім здійснити в'їзд на територію України та оформити дозвіл на проживання. Тобто, термін перебування на території України протягом останніх 180 днів не враховується.

У цьому контексті незрозуміла логіка правозастосовних органів: скасування візи D для низки країн мало спростити процедуру оформлення посвідки на проживання, але вона викликає чимало клопоту і втрати часу.

Враховуючи вищезазначене, ми звернулися з відповідними запитами до державних органів з проханням роз'яснити, чому у розглянутих вище ідентичних випадках (єдиною відмінністю є лише наявність/відсутність візи D), органи Державної прикордонної служби України, органи Державної міграційної служби України приймають різні рішення та яке рішень вважати вірним. На жаль, якоїсь чіткої відповіді ми не отримали

Державна міграційна служба написала, що керується умовами пропуску через державний кордон відповідно до Закону України «Про прикордонний контроль», Порядком обчислення терміну тимчасового перебування в Україні іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду», затвердженим наказом МВС від 20.07.2015 № 8 (Наказ №884). Посадовці Держприкордонслужби під час прикордонного контролю

осіб надають дозвіл на в'їзд до України лише за наявності всіх передбачених умов для перетину кордону. Такими умовами є: наявність у нього дійсного паспортного документа; відсутність щодо нього рішення про заборону в'їзду в Україну; наявності в нього в'їзної візи, якщо інше не передбачено законодавством України; підтвердження мети запланованого перебування; наявності достатнього фінансового забезпечення на період запланованого перебування та для повернення до держави походження або транзиту до третьої держави або наявності в неї можливості отримати достатнє фінансове забезпечення законним способом на території України. За наявності підстав гуманітарного характеру, для забезпечення захисту національних інтересів або у зв'язку з виконанням міжнародних зобов'язань іноземцю, не відповідають одному або декільком умовам перетину державного кордону на в'їзд в Україну, Глава Держприкордонслужби України або особа, яка виконує його обов'язки, може дозволити перетнути державний кордон. Також прикордонники вираховують термін перебування іноземців шляхом відрахування 180 днів тому з дня контролю (день, на який необхідно визначити законність перебування іноземця на території України). Іноземець не порушив зазначений термін, якщо в межах цього 180-денного періоду він перебував на території України не більше ніж 90 днів. Щодо отримання посвідки на проживання особами, які перевищили термін перебування під час попередніх в'їздів, але мають підстави для отримання посвідки на проживання, Держприкордонслужба зазначила, що це компетенція Державної міграційної служби. Держприкордонслужба не згадала питання про те, що в окремих випадках все ж таки прикордонна служба надає дозвіл на в'їзд в Україну даним громадянам. Наприклад, прикордонники можуть надати дозвіл на в'їзд особі, яка одружена з громадянином України, у зв'язку з возз'єднанням із сім'єю.

У свою чергу, Державна Міграційна Служба також не відповіла на це спірне питання. Вона посилалася на те, що для подання заяви на оформлення видів на проживання можуть подати іноземці, які перебувають на законних підставах на території України. Законність перебування вони визначають відповідно до Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення терміну тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2012 № 150. Так, іноземці, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду , які на законній підставі прибутку на Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більше ніж 90 днів протягом 180 днів. Обчислюється цей термін згідно з Наказом № 884. А питання в'їзду іноземців на територію України до компетенції органів ДМС не належать. Тому навіть якщо іноземцю, який перевищив термін перебування на території України під час попереднього перебування в Україні за останні 180 днів, прикордонники надали дозвіл на в'їзд, йому органи ДМС відмовляють в оформленні посвідки на проживання: вони аргументують це тим, що він знаходиться тут незаконно. Ось така дилема.

Юрист

ТОВ «СТАТУС КО»

Якубова Севіндж

Залишіть Ваші дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
  Залишіть Ваші дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом
   Залишіть Ваші дані і ми зв'яжемося з Вами найближчим часом

    error: Content is protected !!